Co tě naučíme?
Studiem anglické filologie prohloubíš své znalosti lingvistiky v oblasti pragmatiky, stylistiky, historického vývoje angličtiny a sociolingvistiky.
Seznámíš se s aktuálními trendy v anglofonní literatuře a odhalíš způsoby, jak interpretovat texty očima literárního teoretika a kritika.
Rozvineme tvé komunikační a překladatelské kompetence a naučíme tě přemýšlet v širších kulturních souvislostech. Dostaneš také výborný základ pro další akademickou cestu na doktorském studiu.
Čím budeš?
Angličtinu budeš ovládat bravurně (na úrovni C2), k tomu budeš mít perfektní znalosti z oblasti lingvistiky a britské a americké literatury. Zvládneš hravě analýzu textu, překlady i svou vlastní tvorbu.
Staneš se klíčovým článkem pro komunikaci mezi českým a anglicky mluvícím prostředím, a navíc budeš mít interkulturní nadhled. Práci získáš snadno v nakladatelstvích, překladatelských agenturách nebo institucích EU.
Co obnáší přijímačky?
Uchazeč musí absolvovat minimálně bakalářské vysokoškolské studium programu Anglická filologie (anglický jazyk, literatura a kulturní studia).
Součástí přihlášky ke studiu je projekt diplomové práce v anglickém jazyce v rozsahu 1 000 – 1 500 slov (mimo bibliografii) a výpis absolvovaných předmětů z bakalářského studia (uchazeči z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice nedokládají).
Projekt a potvrzení uchazeč elektronicky vloží k e-přihlášce jako přílohu
Náležitosti projektu jsou zveřejněny na webových stránkách Katedry anglistiky a amerikanistiky.
Přijímací zkouška je ústní a má podobu pohovoru, který je veden v anglickém jazyce. Zkušební komise při něm formou diskuse o předloženém projektu ověřuje schopnost diskutovat o tématu, metodice a struktuře navrhovaného výzkumu a ověřuje také
jazykové schopnosti uchazeče. Očekávaná vstupní jazyková úroveň angličtiny je C1 Společného evropského referenčního rámce.
Na základě získaných bodů (minimálně 60 ze 100 možných) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž prvních 20 s nejvyšším počtem bodů bude přijato ke studiu. Body jsou přidělovány na základě hodnocení písemného projektu diplomové práce a ústního pohovoru.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Přijímací zkouška se nepromíjí.
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025.
Registruj se na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
"Setkávám se s lidmi, kteří mi tvrdili, že studium literatury, lingvistiky nebo filozofie je ztráta času, jelikož to člověka nepřipraví na konkrétní práci. Já si myslím pravý opak. Studujeme od toho, abychom si rozšiřovali obzory, podívali se na svět z jiného úhlu, a vytvářeli tak vzdělané osobnosti, které budou společnosti ku prospěchu."
"Katedra anglistiky a amerikanistiky (KAA) mě na začátku studia překvapila především profesionalitou, vstřícností, moderními vyučovacími metodami a v neposlední řadě také rovným přístupem vyučujících směrem ke studentům. U předmětů praktického rázu bylo milým překvapením, že vyučují jsou opravdoví odborníci z praxe. U teoretických předmětů (zejména literatury a kultury) zase z vyučujících doslova srší zájem o danou problematiku, přičemž je věnováno dostatek prostoru diskusi se studentem, který tak zjišťuje, že jeho názor má hodnotu.
Díky studiu na KAA jsem se začal zajímat o překladatelství a v létě 2021 získal stáž v přední světové překladatelské agentuře RWS, ve které momentálně pracuji jako freelancer. Díky bližšímu zájmu o překladatelství mi byla dr. Kleprlíkem poskytnuta příležitost podílet se na překladu eseje o V. Havlovi, která byla v lednu 2022 otištěna v literárním měsíčníku Host a stala se tak mým prvním publikovaným překladem."
"Vybrali jste si náročný obor na škole, kde se vyučující snaží dělat svoji práci svědomitě a nic vám nedají zadarmo. Jakkoli se to během vašich studií teď může zdát zbytečně těžké a někdy i nespravedlivé, nepochybuji o tom, že jste v dobrých rukách a jsem si naprosto jistý, že pokud vy sami přístup ke svému vzdělání berete zodpovědně, díky studiu na KAA budete mít dveře profesních možností doširoka otevřené. „Jít cestou nejmenšího odporu je to, co křiví řeky i lidi.“ (čínské přísloví)
Kromě výborné profesní přípravy na práci učitele angličtiny mě studium anglistiky perfektně připravilo na pozici manažera, protože dobrý učitel si klade úplně stejné otázky, jako dobrý manažer. Učitel se ptá: Co je cílem výuky? Kdo jsou mí žáci? Jak se dostali tam, kde teď jsou, a jak jim pomohu se posunout dál? Kolik mám na výuku času a jaké prostředky? Co můžu udělat proto, aby žáky výuka bavila? Jak budu ke každému žákovi individuálně přistupovat, tak aby celá skupina pracovala maximálně efektivně jako tým? Jak budu řešit krizové a konfliktní situace? Jak otestuji, že se výuka skutečně blíží ke stanovenému cíli?"
"Studium anglistiky mi do života přineslo spoustu možností, které bych jinak nikdy nedostala, ať už se jednalo o učitelské výzvy na začátku bakalářského studia, nebo podnikatelské výzvy k jeho konci. Díky studiu anglistiky na UPCE jsem začala vyučovat angličtinu, získala jsem spoustu skvělých kamarádů a kolegů, navíc pak i velké množství kontaktů v pracovní sféře. Do budoucna si tak odnáším nejen aktivní znalost dvou jazyků, ale i spoustu zkušeností ze všech možných oblastí souvisejících se studovanými obory, spoustu skvělých zážitků a krásných vzpomínek."
Kdo Tě bude učit
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".