Získáš titul Mgr.
Specializace studijního programu Historie
Ústní zkouška - 3 části

Absolventi specializace Dějiny literární kultury budou na základě studiem získaných znalostí a metodických nástrojů souvisejících s analýzou současné literární, respektive mediální kultury v historickém a sociokulturním kontextu schopni rozumět základním procesům formování a proměn moderní a postmoderní literární kultury.

Získané znalosti, dovednosti a návyky tvořící základ jejich specializace by jim měly umožnit nejen bezpečnou orientaci na tomto složitém poli, ale též aktivní účast – ať už badatelskou, redakční nebo autorskou – na tvorbě současné literární kultury, stejně tak jako na příslušně zaměřených programech nejrůznějších kulturních a vzdělávacích institucí.

Přijímací zkouška je ústní v českém/slovenském jazyce a skládá se ze tří částí:

1. Rozprava o prostudované literatuře – otázka bude formulována na základě předloženého seznamu literatury, případně na základě obhájené bakalářské práce (uchazeč získá maximálně 30 bodů).
  2. Prezentace projektu diplomové práce – pokud student odevzdá písemnou verzi projektu DP souběžně s přihláškou ke studiu, získá bonus 20 bodů. Za prezentaci projektu lze obdržet maximálně 50 bodů (30 + 20 za písemnou verzi projektu).
  3. Všeobecný kulturně-politický přehled (maximálně 20 bodů).

K přijímacímu pohovoru je třeba přinést seznam prostudované literatury. Předložení bakalářské práce u přijímací zkoušky není nezbytné – je ale vítáno.

Spolu s přihláškou mohou uchazeči zaslat projekt diplomové práce v rozsahu nejméně 3 a nejvýše 5 stran textu (mimo bibliografii). Projekt uchazeč elektronicky vloží k e-přihlášce jako přílohu k požadavkům oboru nejpozději do 28. 4. 2024.

E-přihláška umožňuje nahrát pouze jeden dokument. Více příloh uchazeč vloží formou vícestránkového souboru formátu pdf.

V případě neotevření specializace studijního programu z důvodů nenaplnění minimální kapacity přijatých uchazečů pro daný akademický rok bude studentovi nabídnuta možnost studia v jiné specializaci příslušného studijního programu v průběhu konání přijímací zkoušky.

novinář
nakladatel
spisovatel
korektor
literární historik
pedagogický pracovník

Přemysl Krejčík

Básník, prozaik a literární publicista. Vystudoval historicko-literární studia a dějiny literární kultury, pokračuje doktorským studiem historie. Sedm let působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma. Publikoval několik básnických sbírek a románů, přičemž za thriller o českém hip hopu Malej NY byl v roce 2020 nominován na Cenu Jiřího Ortena.

“Studium Dějin literární kultury mi pomohlo rozšířit kontext mých znalostí. Spojení literatury a historie je podle mě ideálním prostředkem k chápání nejen souvislostí v minulosti, ale i k lepšímu poznání a cesta k (alespoň částečnému) rozklíčování dnešního komplikovaného světa.”

Mgr. Šárka Rusnáková
moderátorka Českého rozhlasu Pardubice, reportérka České televize

„Do studia jsem vstupovala především se zájmem o literaturu a odcházela z něj navíc se zálibou v historických vědách.“

PhDr. Antonín Kudláč, Ph.D.
PhDr. Ivo Říha, Ph.D.
Katedra literární kultury a slavistiky
Proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FF

literární historik

Mgr. Jiří Studený, Ph.D.
básník, lektor tvůrčího psaní

Ve standardní době je studium zdarma. Pokud studuješ víc než 3 roky, tak zaplatíš za prvních započatých 6 měsíců 15000 Kč.

Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat za adekvátní absolutorium magisterského studia v jiné příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče, nebo je-li uchazeč absolventem vysoké školy, jejíž studijní programy jsou strukturovány jiným způsobem (například některé zahraniční vysoké školy; v tomto případě se předpokládá nostrifikace diplomu).
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy, případně magisterského studia v jiné, příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče. U absolventů zahraniční vysoké školy je nezbytná nostrifikace diplomu.