Co tě naučíme?
Absolvent specializace Archeologie bude připraven pro uplatnění jako archeolog. Bude znát základní postupy terénní práce, bude schopen dokumentovat zjištěné situace, zpracovávat a vyhodnocovat nalezený materiál. Také bude připraven na práci v příslušných odborech státní správy, zajišťujících odbornou a úřední agendu v oblasti archeologické památkové péče.
Absolvent specializace archeologie bude schopen provádět archeologický výzkum libovolného časového úseku naší minulosti a zpracovávat i kriticky vyhodnocovat soubory archeologických nálezů.
Co obnáší přijímačky?
Přijímací zkouška je ústní v českém/slovenském jazyce a skládá se ze tří částí:
- Rozprava o prostudované literatuře – otázka bude formulována na základě předloženého seznamu literatury, případně na základě obhájené bakalářské práce (uchazeč získá maximálně 30 bodů).
- Rozprava o plánovaném projektu diplomové práce: 30 bodů. Pokud student odevzdá i písemnou verzi projektu DP souběžně s přihláškou ke studiu, získá bonus 20 bodů. Za prezentaci projektu lze obdržet maximálně 50 bodů (30 + 20 za písemnou verzi projektu).
- Všeobecný kulturně-politický přehled (maximálně 20 bodů).
K přijímacímu pohovoru je třeba přinést seznam prostudované literatury. Předložení bakalářské práce u přijímací zkoušky není nezbytné – je ale vítáno.
Spolu s přihláškou mohou uchazeči zaslat projekt diplomové práce v rozsahu nejméně 3 a nejvýše 5 stran textu (mimo bibliografii). Projekt uchazeč elektronicky vloží k e-přihlášce jako přílohu k požadavkům oboru.
V případě neotevření specializace studijního programu z důvodů nenaplnění minimální kapacity přijatých uchazečů pro daný akademický rok bude studentovi nabídnuta možnost studia v jiné specializaci příslušného studijního programu v průběhu konání přijímací zkoušky.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 70 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají 60 a více bodů.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Děkan Fakulty filozofické může prominout přijímací zkoušky v případě, kdy maximální počet přihlášek ke studiu (tj. podaných a zaplacených) nepřekročí kapacitu programu.
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025.
Registruj se na webu ff.upce.cz
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
“Absolventi této specializace se v praxi uplatňují jako techničtí a dokumentační pracovníci na archeologických odděleních jak ve státních, tak i v soukromých organizacích. Jsou samostatně schopni provádět standardní kresebnou, měřičskou a fotografickou dokumentaci archeologických situací a nálezů. Na základě svých znalostí jsou schopní základního datování a interpretace archeologických situací.”
Kdo Tě bude učit
Zabývá se studiem lovecko-sběračských společností z období paleolitu a mezolitu, studiem interakce člověka a přírodního prostředí.
Věnuje se archeologii středověku, výzkumu hradišť, měst a církevních staveb a dalších významných lokalit, např. výzkumu Pražského hradu.
Kde můžeš absolvovat praxi
- Archeologická pracoviště muzeíArcheologická pracoviště muzeí
- Ústavy archeologické památkové péčeÚstavy archeologické památkové péče
- Archeologické ústavy akademie vědArcheologické ústavy akademie věd
- Archeologická pracoviště Národního památkového ústavuArcheologická pracoviště Národního památkového ústavu
- Katedry archeologie univerzitKatedry archeologie univerzit
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".