Co tě naučíme?
Studium nabízí základní znalosti ve všech základních oblastech disciplíny – v antropologii aplikované, vizuální, lingvistické, ekonomické, politické, antropologii náboženství, teorii etnicity, migrací, příbuzenství, v metodologii vědy a etnografii. Dále si osvojíš praktické dovednosti v přípravě, provedení a vyhodnocení terénního výzkumu. V rámci oboru existují tři specializace – sociální, aplikovaná a vizuální antropologie. Studium se rovněž zaměřuje na romský jazyk a kulturu.
Čím budeš?
Uplatníš se při integraci marginalizovaných skupin, v oblasti ochrany lidských práv, komunitního řízení a projektového řízení v pozici specialisty či vedoucího projektu.
Budeš nepostradatelný při přípravě a realizaci aplikovaných antropologických výzkumů; ve veřejné správě a nevládním neziskovém sektoru v oblastech, kde je potřebná znalost širších souvislostí.
Pracovat můžeš také v městských úřadech a obecně ve veřejné správě; při spolupráci na tvorbě strategických dokumentů, projektů, analýz a krizových plánů obcí, hospodářských subjektů a organizací neziskového i ziskového sektoru.
Uplatníš se i při řízení vzdělávacích a kulturních aktivit; v sociálních službách v různých projektových pozicích; v podnikové sféře v oblasti personalistiky.
V případě zaměření na vizuální antropologii můžeš pracovat v kreativním a mediálním sektoru s využitím filmové a jiné audiovizuální tvorby.
Co obnáší přijímačky?
Přijímací řízení probíhá formou ústního pohovoru v českém jazyce, osobně nebo online způsobem. Uchazeč může požádat vedoucího katedry o možnost ústního pohovoru online formou nejméně tři dny před datem konání. V průběhu pohovoru zájemci o studium představí svou motivaci ke studiu oboru a zároveň budou mít možnost pokládat případné dotazy týkající se studia.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 60 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají minimálně 20 bodů.
Jazyková způsobilost uchazeče cizince pro studium ve studijním programu v českém jazyce se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Přijímací zkouška se promíjí těm uchazečům, kteří se zúčastnili/zúčastní soutěže, již katedra pro zájemce o sociální a kulturní antropologii pořádá. Více viz kska.upce.cz.
Písemnou žádost o přijetí bez přijímací zkoušky dodá uchazeč nejpozději týden před konáním přijímací zkoušky na studijní oddělení Fakulty filozofické (nelze zasílat elektronicky).
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025.
Registruj se na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
Hlas FF UPCE tvoří dobrovolníci z řad studentek a studentů a slouží pro usnadnění vstupu do vysokoškolského života. Jednotlivé prváky určitě potkáte na Dni otevřených dveří, veletrhu Gaudeamus a dalších popularizačních akcích.
Potřebujete poradit? Napište na studentský e-mail ambasadorovi / ambasadorce daného studijního programu.
Studium bez hranic. Viktorie natočila dokument o vztazích ve vězení. Očima antropologa zkoumá vězeňskou subkulturu, jak jednotlivé páry vnímají oboustranné odloučení během odnětí svobody. Vicky se bez kamery a foťáku nehne. Poznávat příběhy lidí můžeš i Ty. Najdi svoji identitu.
Kdo Tě bude učit
Etnolog Tomáš Boukal podnikal za národy Mansů, Chantů nebo lesních Něnců pravidelné výpravy na Sibiř. Výsledkem výprav je mnoho odborných publikací i několik knih.
Poslechněte si celý rozhovor, který byl převzat z Českého rozhlasu Radiožurnál.
Kde můžeš absolvovat praxi
- veřejná správaveřejná správa
- kulturní a památkové institucekulturní a památkové instituce
- státní agenturystátní agentury
- neziskový sektorneziskový sektor
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".