Co tě naučíme?
Studium filosofie se věnuje základním filosofickým tématům a problémům od klasického Řecka až po současnost, tj. otázkám po podstatě člověka, našeho bytí ve světě, etiky, výchovy, politiky nebo vědy. Poznáš antickou a středověku filosofii, novověké myšlení, kontinentální a analytickou filosofii 20. století. Naučíš se kriticky myslet a správně argumentovat. Vykročíš ze stínu dějin a zorientuješ se v minulém a současném českém i světovém myšlení. Dále se můžeš podílet na organizaci konferencí, workshopů a spolupracovat s námi můžeš na výzkumných projektech.
Čím budeš?
Jako univerzálně vzdělaný člověk se uplatníš všude tam, kde se pracuje s řečí nebo pojmy a kde je důležité rozlišovat mezi dezinformacemi a kriticky založenými názory. Budeš schopen odborněji uchopit filosofické problémy v oblasti etiky, výchovy, politiky a vědy. Seznámením se s dějinami myšlení a filosofie od antiky po dvacáté století budeš schopen důkladně pracovat s textem, argumentovat a diskutovat.
Co obnáší přijímačky?
Ústní pohovor v českém/slovenském jazyce konaný buď online, nebo osobně podle výběru uchazeče. Uchazeč v rámci rozhovoru představí motivaci, s níž se na obor filosofie hlásí, a bude mít možnost položit komisi otázky týkající se studia. Komise bude zjišťovat, co uchazeče na filosofii zajímá a co od studia očekává. Ústní pohovor je také veden nad seznamem odborné literatury, pokud ho uchazeč při pohovoru předloží komisi.
Jazyková způsobilost uchazeče cizince pro studium ve studijním programu v českém jazyce se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 45 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají minimálně 20 bodů.
Pokud uchazeči nedosáhnou požadovaného počtu 20 bodů pro přijetí, si mohou podat přihlášku do kola druhého.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Přijímací zkouška se promíjí na základě písemné žádosti o přijetí bez přijímací zkoušky.
Uchazeč nejpozději týden před konáním přijímací zkoušky dodá na studijní oddělení Fakulty filozofické (nelze zasílat elektronicky) ověřenou kopii jednoho z následujících potvrzení:
- Certifikát o dosažení minimálně 55 percentilu z testů ze Základů společenských věd v rámci Národních srovnávacích zkoušek organizovaných společností Scio. Více informací na www.scio.cz. Uznávané termíny testů 9. 12. 2023, 16. 1. 2024, 3. 2. 2024, 2. 3. 2024, 23. 3. 2024, 1. 5. 2024, 25. 5. 2024, 7. 12. 2024, 13. 1. 2025, 1. 2. 2025 a 1. 3. 2025.
- Potvrzení o středoškolské odborné činnosti v některém ze společenskovědních oborů: potvrzení o účasti v celostátním kole, umístění do 3. místa v krajském kole.
- Potvrzení o získání Ceny děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v krajském kole soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji (Příslib k Ceně děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice).
Přijímací zkouška se promíjí rovněž v těchto případech:
- Při dosažení výborných studijních výsledků u maturitní zkoušky (průměr do 2,0).
- Při dosažení výborných studijních výsledků na střední škole (dosažený průměr hodnocení na závěrečném vysvědčení 3. ročníku střední školy do průměru 2,0).
- Kdo Tě bude učit? Podívej se na tým pracovníků katedry filosofie a religionistiky.
- Chceš vědět více o studiu? Vše se dozvíš na webu katedry.
- Chceš se dozvědět více o mezinárodním Centru pro etiku?
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025.
Registruj se na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
Hlas FF UPCE tvoří dobrovolníci z řad studentek a studentů a slouží pro usnadnění vstupu do vysokoškolského života. Jednotlivé prváky určitě potkáte na Dni otevřených dveří, veletrhu Gaudeamus a dalších popularizačních akcích.
Potřebujete poradit? Napište na studentský e-mail ambasadorovi / ambasadorce daného studijního programu.
Filosofie má spoustu moderních podob. Já spojuji myšlenky filosofů s veřejným prostorem i každodenní realitou. Chci, aby lidé vnímali své okolí jako základ svobody a podíleli se na jeho přeměně. Změní to život všech. Ty můžeš taky. Najdi svoji identitu.
Kdo Tě bude učit
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".