Špičkové mezinárodní vědecké pracoviště
Co obnáší přijímačky?
Motivační pohovor
Předpokládaný počet přijímaných studentů

(10. 5. - 22. 8. 2022) Mimořádné přijímací řízení pro uchazeče z Ukrajiny / Позачергова вступна кампанія для абітурієнтів з України

Studium filosofie se věnuje zejména etice a základním filosofickým tématům, otázkám a problémům od klasického Řecka až po současnost. Naučíš se kriticky myslet a správně argumentovat. Vykročíš ze stínu dějin a zorientuješ se v minulém a současném českém i světovém myšlení. Poznáš antickou filosofii, filosofii středověku, novověké myšlení či kontinentální a analytickou filosofii 20. století. Podílet se můžeš na organizaci konferencí, workshopů a spolupracovat s námi můžeš na výzkumných projektech.

Jako univerzálně vzdělaný člověk se uplatníš všude tam, kde se pracuje s řečí nebo slovem. Budeš schopen uchopit filosofické problémy v oblasti etiky, výchovy či politiky. Seznámíš se s dějinami myšlení od antické filosofie po filosofii 20. století. Budeš schopen důkladně pracovat s textem, argumentovat a diskutovat.

Co obnáší přijímačky?

Motivační pohovor v českém/slovenském jazyce konaný buď online, nebo osobně podle výběru uchazeče. Uchazeč v rámci rozhovoru představí motivaci, s níž se na obor filosofie hlásí, a bude mít možnost položit komisi otázky týkající se studia. Komise bude zjišťovat, co uchazeče na filosofii zajímá a co od studia očekává. Motivační pohovor může být také veden nad seznamem odborné literatury, který uchazeč může komisi při pohovoru předložit. Jazyková způsobilost uchazeče cizince se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.

2022Září
2023Leden
Červen

Úspěšní studenti a absolventi

Mgr. Aneta Kohoutová

Filozofie má spoustu moderních podob. Já spojuji myšlenky filozofů s veřejným prostorem i každodenní realitou. Chci, aby lidé vnímali své okolí jako základ svobody a podíleli se na jeho přeměně. Změní to život všech. Ty můžeš taky. Najdi svoji identitu.

Kdo Tě bude učit

doc. PhDr. Aleš Prázný, Ph.D.
Mgr. Ondřej Krása, Ph.D.
Katedra filosofie a religionistiky
Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D.
Centrum pro etiku
Zástupce vedoucího výzkumu
doc. Mgr. Filip Grygar, Ph.D.

pro studenty s trvalým bydlištěm mimo Pardubice až 550 Kč měsíčně

Ve standardní době je studium zdarma. Pokud studuješ víc než 4 roky, tak zaplatíš za každých započatých 6 měsíců 15000

V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".

Navazující magisterské studium filosofie se zaměřuje na témata evropské filosofické tradice od řeckých počátků až po současnost, a to se zvláštním zřetelem k filosofii lidské praxe – etice a politickému myšlení. Cílem studia je důkladné uvedení studentů do hlavních proudů, směrů a otázek těchto filosofických oborů, a to ve vztahu k evropskému metafyzickému myšlení. Etika a politická filosofie nejsou chápány jako oddělené specializované disciplíny, ale jako perspektivy zkoumajícího myšlení, které zůstává v původním slova smyslu filosofické.
Angličtina
Navazující magisterské studium v anglickém jazyce Ethics and Political Philosophy se zaměřuje na dva hlavní obory praktické filosofie – etiku a politickou filosofii. Vstupním předpokladem studia je velmi dobrá úroveň anglického jazyka.
Doktorské studium filosofie katedry filosofie se zaměřuje především na filosofická témata z oblasti politické filosofie, etiky, filosofie výchovy, filosofické komeniologie, etické aspekty vědy a dějiny filosofie (viz vědecké granty a aktivity katedry a jejích členů).
Angličtina