Ústní pohovor
Kulturní aktivity
Autorská čtení, besedy s autory

Čteš? Píšeš? Tak pojď studovat Historicko-literární studia!

Nejenže prohloubíš své znalosti o dějinách literatury, ale seznámíš se i s aktuálními trendy populární literatury v globálním kulturním prostoru.

Naučíš se kreativně pracovat s vlastními myšlenkami, zlepšíš své komunikační dovednosti, budeš moci experimentovat s technikami mediální práce a public relations.

Na bakalářský studium můžeš navázat blízkým magisterským programem na UPCE nebo jiné univerzitě.

Kde se uplatníš?

S ohledem na typ studijního programu se absolvent může uplatnit v kulturních a vzdělávacích institucích, v muzejnictví, v knihovnictví, v oblasti cestovního ruchu, v marketingu a reklamě, v mediální a nakladatelské sféře, v orgánech veřejné správy a samosprávy včetně neziskových organizací a nadací a v dalších institucích zabývajících se péčí o kulturu.

Ústní pohovor, jehož podkladem je seznam vlastní dosavadní četby (domácí a světové beletrie), který uchazeč vloží jako přílohu e-přihlášky.

V rámci přijímacího řízení musí uchazeči se státním občanstvím jiným než České republiky prokázat jazykovou způsobilost pro studium ve studijním programu v českém jazyce, a to dokladem o absolvování certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince alespoň na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce. Tento certifikát uchazeč doloží jako povinnou přílohu e-přihlášky.

E-přihláška umožňuje nahrát pouze jeden dokument. Více příloh uchazeč vloží formou vícestránkového souboru formátu pdf.

novinář
nakladatel
spisovatel
korektor
literární historik
průvodce
pedagogický pracovník

Jasmína Šimková
studentská ambasadorka
Historicko-literární studia

Lukáš Holeček
Ústav pro českou literaturu AV ČR

Literární historik. Po historicko-literárních studiích pokračoval studiem dějin české literatury na FF UK v Praze. V současné době působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a zabývá se dějinami české meziválečné literatury se zaměřením na vztah literatury a venkova.

Přemysl Krejčík

Básník, prozaik a literární publicista. Vystudoval historicko-literární studia a dějiny literární kultury, pokračuje doktorským studiem historie. Sedm let působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma. Publikoval několik básnických sbírek a románů, přičemž za thriller o českém hip hopu Malej NY byl v roce 2020 nominován na Cenu Jiřího Ortena.

“Studium Dějin literární kultury mi pomohlo rozšířit kontext mých znalostí. Spojení literatury a historie je podle mě ideálním prostředkem k chápání nejen souvislostí v minulosti, ale i k lepšímu poznání a cesta k (alespoň částečnému) rozklíčování dnešního komplikovaného světa.”

Veronika Skalecká

Novinářka a historička. Po studiu historicko-literárních studií pokračovala žurnalistikou na FSV UK. Odborně se zabývá dějinami médií za normalizace, zvláště ve spojení s pardubickým regionem. V roce 2016 vydala o tomto tématu knihu Pardubice v období normalizace. Politika, kultura a média od srpna 1968 do listopadu 1989.

Ladislav Slezák

Básník a literární publicista. Absolvoval historicko-literární studia a dějiny literární kultury na Univerzitě Pardubice. Vydal několik básnických sbírek a za báseň v próze Mount Anne obdržel v roce 2020 nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Psal také do časopisů jako např. Host, Partonyma, Tahy a dalších. Nyní se věnuje pedagogice.

Lukáš Vavrečka

Spisovatel a knižní redaktor. Vystudoval historicko-literární studia a kulturní dějiny. Působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma, napsal několik románů a jako publicista se věnuje recenzím audioknih, o nichž nedávno jako spoluautor vydal knihu Nečtu, poslouchám!

PhDr. Ivo Říha, Ph.D.
Katedra literární kultury a slavistiky
Proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FF

literární historik

Mgr. Jiří Studený, Ph.D.
básník, lektor tvůrčího psaní
PhDr. Antonín Kudláč, Ph.D.
Mgr. Marta Pató, Ph.D.
Katedra literární kultury a slavistiky

Literární historička a překladatelka. Deset let působila na Univerzitě v Szegedu jako lektorka češtiny. Odborně se věnuje české recepci maďarské literatury. Příležitostně se věnuje literární publicistice a překladům z maďarštiny. Jejím nejnovějším překladem je maďarský román Lászla Szilasiho Třetí most .

PhDr. Petr Šrámek, Ph.D.
Katedra literární kultury a slavistiky
Mgr. Kateřina Korábková, Ph.D.

redakce novin a časopisů
    knihovny
    nakladatelství
    kulturní a vzdělávací instituce
    cestovní ruch
    marketing a reklama
    veřejná správa
    nadace

Magisterská specializace Dějiny literární kultury se zaměří především na problematiku dějin písemnictví, knih a čtenářství. Ta bude nazírána v širším sociokulturním kontextu.
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat za adekvátní absolutorium magisterského studia v jiné příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče, nebo je-li uchazeč absolventem vysoké školy, jejíž studijní programy jsou strukturovány jiným způsobem (například některé zahraniční vysoké školy; v tomto případě se předpokládá nostrifikace diplomu).
Angličtina
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy, případně magisterského studia v jiné, příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče. U absolventů zahraniční vysoké školy je nezbytná nostrifikace diplomu.