Čteš? Píšeš? Tak pojď studovat Historicko-literární studia!
Nejenže prohloubíš své znalosti o dějinách literatury, ale seznámíš se i s aktuálními trendy populární literatury v globálním kulturním prostoru.
Naučíš se kreativně pracovat s vlastními myšlenkami, zlepšíš své komunikační dovednosti, budeš moci experimentovat s technikami mediální práce a public relations.
Na bakalářský studium můžeš navázat blízkým magisterským programem na UPCE nebo jiné univerzitě.
Kde se uplatníš?
S ohledem na typ studijního programu se absolvent může uplatnit v kulturních a vzdělávacích institucích, v muzejnictví, v knihovnictví, v oblasti cestovního ruchu, v marketingu a reklamě, v mediální a nakladatelské sféře, v orgánech veřejné správy a samosprávy včetně neziskových organizací a nadací a v dalších institucích zabývajících se péčí o kulturu.
Co obnáší přijímačky?
Ústní pohovor, jehož podkladem je seznam vlastní dosavadní četby (domácí a světové beletrie), který uchazeč vloží jako přílohu e-přihlášky.
Hodnocena je úroveň předloženého seznamu četby (množství i náročnost přečtených děl), a to maximálně 15 body, a kvalita ústního pohovoru (odborná i obecně vyjadřovací způsobilost), a to maximálně 35 body. Podle počtu dosažených bodů (maximálně 50) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 50 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají minimálně 10 bodů.
V rámci přijímacího musí cizinci prokázat jazykovou způsobilost pro studium ve studijním programu v českém jazyce, a to dokladem o absolvování certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince alespoň na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce. Tento certifikát uchazeč doloží jako povinnou přílohu e-přihlášky.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Přijímací zkouška se nepromíjí.
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025.
Registruj se na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
Literární historik. Po historicko-literárních studiích pokračoval studiem dějin české literatury na FF UK v Praze. V současné době působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a zabývá se dějinami české meziválečné literatury se zaměřením na vztah literatury a venkova.
Novinářka a historička. Po studiu historicko-literárních studií pokračovala žurnalistikou na FSV UK. Odborně se zabývá dějinami médií za normalizace, zvláště ve spojení s pardubickým regionem. V roce 2016 vydala o tomto tématu knihu Pardubice v období normalizace. Politika, kultura a média od srpna 1968 do listopadu 1989.
Básník a literární publicista. Absolvoval historicko-literární studia a dějiny literární kultury na Univerzitě Pardubice. Vydal několik básnických sbírek a za báseň v próze Mount Anne obdržel v roce 2020 nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Psal také do časopisů jako např. Host, Partonyma, Tahy a dalších. Nyní se věnuje pedagogice.
Spisovatel a knižní redaktor. Vystudoval historicko-literární studia a kulturní dějiny. Působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma, napsal několik románů a jako publicista se věnuje recenzím audioknih, o nichž nedávno jako spoluautor vydal knihu Nečtu, poslouchám!
Kdo Tě bude učit
Literární historička a překladatelka. Držitelka ceny Magnesia Litera 2024 za nejlepší překlad. Kniha Lászla Szilasiho Třetí most vyšla v českém překladu Marty Pató v květnu 2023 v nakladatelství Protimluv.
Deset let působila na Univerzitě v Szegedu jako lektorka češtiny. Odborně se věnuje české recepci maďarské literatury. Příležitostně se věnuje literární publicistice a překladům z maďarštiny.
Básník, prozaik a literární publicista. Vystudoval historicko-literární studia a dějiny literární kultury, pokračuje doktorským studiem historie. Sedm let působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma. Publikoval několik básnických sbírek a románů, přičemž za thriller o českém hip hopu Malej NY byl v roce 2020 nominován na Cenu Jiřího Ortena.
“Studium Dějin literární kultury mi pomohlo rozšířit kontext mých znalostí. Spojení literatury a historie je podle mě ideálním prostředkem k chápání nejen souvislostí v minulosti, ale i k lepšímu poznání a cesta k (alespoň částečnému) rozklíčování dnešního komplikovaného světa.”
Kde můžeš absolvovat praxi
- redakce novin a časopisůredakce novin a časopisů
- knihovnyknihovny
- nakladatelstvínakladatelství
- kulturní a vzdělávací institucekulturní a vzdělávací instituce
- cestovní ruchcestovní ruch
- marketing a reklamamarketing a reklama
- veřejná správaveřejná správa
- nadacenadace
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".