Co obnáší přijímačky?
Předpokládaný počet přijímaných studentů
10. 12. 2021

Kde se uplatníš?

S ohledem na typ studijního programu se absolvent může uplatnit v kulturních a vzdělávacích institucích, v muzejnictví, v knihovnictví, v oblasti cestovního ruchu, v marketingu a reklamě, v mediální a nakladatelské sféře, v orgánech veřejné správy a samosprávy včetně neziskových organizací a nadací a v dalších institucích zabývajících se péčí o kulturu.

Co obnáší přijímačky?

Motivační dopis ve formátu pdf v českém jazyce v rozsahu 200–300 slov. Dopis uchazeč vloží jako přílohu e-přihlášky. V dopise je nutné uvést jméno, příjmení a studijní obor, na který si uchazeč podal přihlášku. Uchazeč v dopise objasní svůj vztah k oboru, důvody jeho výběru a charakterizuje svá očekávání.

V rámci přijímacího řízení musí uchazeči se státním občanstvím jiným než České republiky prokázat jazykovou způsobilost pro studium ve studijním programu v českém jazyce, a to dokladem o absolvování certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince alespoň na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce. Tento certifikát uchazeč doloží do 20. 4. 2021 jako povinnou přílohu e-přihlášky.

E-přihláška umožňuje nahrát pouze jeden dokument. Více příloh uchazeč vloží formou vícestránkového souboru formátu pdf.

2022Září
2023Leden
Červen

Profesní uplatnění

novinář
copywriter
nakladatel
spisovatel
korektorka
literární historik
průvodce
pedagogický pracovník

Úspěšní studenti a absolventi

Mgr. Přemysl Krejčík

Jsem šéfredaktorem časopisu, který objevuje mladé literární talenty. Sám také píšu. Moje kniha získala nominaci na prestižní cenu Jiřího Ortena. Díky studiu mám šanci dělat věci, které mě baví, být v nich úspěšný i pomáhat růst jiným. Zkus to taky. Najdi svoji identitu.

Mgr. Lukáš Holeček, Ph.D.
Ústav pro českou literaturu AV ČR

Kdo Tě bude učit

PhDr. Ivo Říha, PhD.
Katedra literární kultury a slavistiky
Proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FF

literární historik

Mgr. Jiří Studený, PhD.
Katedra literární kultury a slavistiky
básník, lektor tvůrčího psaní

Kde můžeš absolvovat praxi

redakce novin a časopisů
    knihovny
    nakladatelství
    kulturní a vzdělávací instituce
    cestovní ruch
    marketing a reklama
    Veřejná správa
    nadace

pro studenty s trvalým bydlištěm mimo Pardubice až 550 Kč měsíčně

Ve standardní době je studium zdarma. Pokud studuješ víc než 4 roky, tak zaplatíš za každých započatých 6 měsíců 15000

V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".

Magisterská specializace Dějiny literární kultury se zaměří především na problematiku dějin písemnictví, knih a čtenářství. Ta bude nazírána v širším sociokulturním kontextu.
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat za adekvátní absolutorium magisterského studia v jiné příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče, nebo je-li uchazeč absolventem vysoké školy, jejíž studijní programy jsou strukturovány jiným způsobem (například některé zahraniční vysoké školy; v tomto případě se předpokládá nostrifikace diplomu).
Angličtina
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy, případně magisterského studia v jiné, příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče. U absolventů zahraniční vysoké školy je nezbytná nostrifikace diplomu.