Ústní pohovor

Studijní program Historie – specializace Kulturně historická studia připraví uchazeče na práci s historickými prameny rozličného typu  písemnými, dvojrozměrnými, trojrozměrnými, filmovými i datovými. Studenti si osvojí principy utváření vědeckých textů a vyhodnocování i prezentaci rozsáhlých informačních databází.

Absolventi této specializace nacházejí uplatnění především v paměťových institucích typu knihoven, muzeí a archivů, mohou se věnovat osvětové a popularizační činnosti v rámci aktivit zaměstnavatelské instituce a jsou úspěšní na pracovních pozicích, které se orientují na vyhodnocování a kritické zpracovávání informací, např. v médiích.

V rámci studia absolvují odbornou praxi v paměťové instituci muzejního typu.

Ústní pohovor v českém jazyce konaný buď online, nebo osobně podle výběru uchazeče. Uchazeč v rámci rozhovoru představí motivaci, s níž se na studijní program a zvolenou specializaci hlásí, a bude mít možnost položit komisi otázky týkající se studia. Komise bude zjišťovat, co uchazeče na historii zajímá a co od studia očekává. Ústní pohovor je také veden nad seznamem odborné literatury, který uchazeč při pohovoru předloží komisi. Jazyková způsobilost uchazeče cizince se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.

Prominutí přijímací zkoušky

Přijímací zkouška se promíjí při výborných studijních výsledcích na střední škole (maturita do 2,0) nebo při prokazatelných úspěších ve středoškolské odborné činnosti v některém ze společensko-vědních oborů (účast v celostátním kole, umístění do 3. místa v krajském kole), při získání Ceny děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v krajském kole soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji (Příslib k Ceně děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice).

dokumentátor
archivář
historik
pracovník v médiích – žurnalista
v nakladatelství
v cestovním ruchu
odborný pracovník v knihovně
informačních centrech
muzeích
kurátor sbírkových fondů
pracovník ve státní a veřejné správě
pedagogický pracovník

Kryštof Bučánek
studentský ambasador
Historie – Kulturně historická studia

Mgr. Tomáš Foltýn
generální ředitel Národní knihovny České republiky

“Tým pedagogů Ústavu historických věd byl v době, kdy jsem studoval, perfektní. Podporovali studenty, intenzivně s nimi pracovali a byla tam celkově dobrá atmosféra. Byly to moc pěkně prožité roky po stránce studijní i v budování osobních vazeb.”

Rozhovor s Tomášem Foltýnem

PhDr. Ladislav Nekvapil, Ph.D.
Východočeské muzeum v Pardubicích
historik

"Velmi si vážím dlouholeté úzké spolupráce s Ústavem historických věd hned v několika oblastech. Na mysli mám zejména odborné praxe studentů historických oborů, společné výstavní projekty či populárně naučné aktivity určené širší veřejnosti. Doufám, že vzájemné propojení obou institucí na odborné úrovni bude i nadále posilováno."

prof. Mgr. Martin Čapský, Ph.D.
Ústav historických věd

Zaměřuje se na politické a hospodářské dějiny pozdního středověku, dějiny Slezska, symbolickou komunikaci ve středověku.

PhDr. Vítězslav Prchal, Ph.D.
Ústav historických věd

Specializuje se na dějiny habsburské monarchie v raném novověku.

Mgr. Hana Stoklasová, Ph.D.
Ústav historických věd

Zaměřuje se na dějiny 19. století, dějiny církví, dějiny přechodových rituálů.

Východočeské muzeum v Pardubicích

Specializace Kulturně historická studia vychází z aktuálního pojetí kulturních dějin kladoucím důraz na antropologizující směr bádání s výzkumným akcentem zohledňujícím především středoevropský vývoj v 15. - 19. století.
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat za adekvátní absolutorium magisterského studia v jiné příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče, nebo je-li uchazeč absolventem vysoké školy, jejíž studijní programy jsou strukturovány jiným způsobem (například některé zahraniční vysoké školy; v tomto případě se předpokládá nostrifikace diplomu).
Angličtina
Uchazeč je absolventem magisterského studia v oblasti vzdělávání Historické vědy, případně magisterského studia v jiné, příbuzné oblasti vzdělávání, pokud odpovídá zamýšlené badatelské specializaci uchazeče. U absolventů zahraniční vysoké školy je nezbytná nostrifikace diplomu.