Ústní pohovor

Studijní program Historie – specializace Archeologie připraví studenty na práci na odborném historickém pracovišti, v institucích orientujících se na památkovou agendu a na organizování terénního výzkumu.

Během studia získají absolventi potřebné znalosti nejen v rámci teoretických kurzů, které je seznámí s aktuálními trendy v daném oboru, ale i s praktickým výzkumem archeologických památek.

Studenti se mohou zapojit do terénních výzkumů, které vedou naši pracovníci  např. mezinárodní výzkum na archeologickém nalezišti jeskyně Areni I v Arménii

Ústní pohovor v českém jazyce konaný buď online, nebo osobně podle výběru uchazeče. Uchazeč v rámci rozhovoru představí motivaci, s níž se na studijní program a zvolenou specializaci hlásí, a bude mít možnost položit komisi otázky týkající se studia. Komise bude zjišťovat, co uchazeče na historii zajímá a co od studia očekává. Ústní pohovor je také veden nad seznamem odborné literatury, který uchazeč při pohovoru předloží komisi. Jazyková způsobilost uchazeče cizince se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.

Prominutí přijímací zkoušky

Přijímací zkouška se promíjí při výborných studijních výsledcích na střední škole (maturita do 2,0) nebo při prokazatelných úspěších ve středoškolské odborné činnosti v některém ze společensko-vědních oborů (účast v celostátním kole, umístění do 3. místa v krajském kole), při získání Ceny děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v krajském kole soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji (Příslib k Ceně děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice).

archeolog
dokumentátor
pracovník v institucích památkové péče
pracovník v paměťových institucích
pracovník ve společnostech provádějících záchranné archeologické výzkumy
pedagogický pracovník

Roman Kudoláni
studentský ambasador
Historie – Archeologie

PhDr. Jan Musil
Východočeské muzeum v Pardubicích
archeolog

“Absolventi této specializace se v praxi uplatňují jako techničtí a dokumentační pracovníci na archeologických odděleních jak ve státních, tak i v soukromých organizacích. Jsou samostatně schopni provádět standardní kresebnou, měřičskou a fotografickou dokumentaci archeologických situací a nálezů. Na základě svých znalostí jsou schopní základního datování a interpretace archeologických situací.”

PhDr. Jan Frolík, CSc.
Ústav historických věd
Archeologický ústav AV ČR - Oddělení záchranných výzkumů

Věnuje se archeologii středověku, výzkumu hradišť, měst a církevních staveb a dalších významných lokalit, např. výzkumu Pražského hradu.

Mgr. et Mgr. Katarína Kapustka, Ph.D.
Ústav historických věd
Archeologický ústav AV ČR - Oddělení záchranných výzkumů

Zabývá se studiem lovecko-sběračských společností z období paleolitu a mezolitu, studiem interakce člověka a přírodního prostředí.

Východočeské muzeum v Pardubicích
    Regionální muzeum v Chrudimi
    Muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou
    Naleziště jeskyně Areni I v Arménii

Specializace Kulturně historická studia vychází z aktuálního pojetí kulturních dějin kladoucím důraz na antropologizující směr bádání s výzkumným akcentem zohledňujícím především středoevropský vývoj v 15. - 19. století.
Specializace Péče o kulturní dědictví směřuje do oblasti památkové péče a do disciplinárně úzce provázaných oblastí dějin stavební kultury, památkové péče a dějin umění.