Studium
Špičkové mezinárodní vědecké pracoviště
Centrum pro etiku
Ústní pohovor

Studiem Religionistiky si osvojíš schopnost samostatně interpretovat náboženské a kulturní jevy, zejména mýty a rituály, rozpoznávat typy náboženských předporozumění a styly argumentace. Seznámíš se náboženskými systémy minulosti i se současným náboženským životem. Naučíš se překládat ze současných i starobylých jazyků a získáš širší pohled na život a společnost. Budeš umět lépe rozpoznávat a odolávat demagogii, fake news, populismu či manipulaci.

Studium Filosofie ti poskytne rozšíření vědomostí týkajících se klasických filosofických témat, a tím rozvine i tvé systematické myšlení, práci s odbornými prameny a kritické myšlení.

Bakalářská práce je zařazena do programu maior, tj. Filosofie, přičemž program nelze během studia změnit.

Po úspěšném dokončení studia se uplatníš v mnoha různých oblastech: v médiích, soukromém sektoru, který vyžaduje kreativitu, přemýšlivost a samostatnost, ale i orgánech státní správy a veřejné správy či neziskových organizacích.

Jako náš absolvent budeš ovládat anglický jazyk na úrovni B2, budeš schopen vypracovat grantovou žádost na podporu kulturních či komunitních projektů.

Díky kombinaci s filosofií získáš širší pohled na život a společnost, dobré argumentační schopnosti a budeš umět vystupovat ve veřejném prostoru.

Forma a podmínky přijímacího řízení, způsob hodnocení výsledků a pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek jsou shodné se studijním programem Filosofie bez specializací a studijním programem Religionistika bez specializací.

média
neziskové organizace
projektový management
státní správa
soukromé instituce

Nikola Bokšová
studentská ambasadorka
Religionistika

Matěj Bílek
studentský ambasador
Filosofie

Mgr. Aneta Kohoutová

Filosofie má spoustu moderních podob. Já spojuji myšlenky filosofů s veřejným prostorem i každodenní realitou. Chci, aby lidé vnímali své okolí jako základ svobody a podíleli se na jeho přeměně. Změní to život všech. Ty můžeš taky. Najdi svoji identitu.

Mgr. Tadeáš Vala

"Na filozofické fakultě člověk dostane dost prostoru k seberealizaci a k uplatnění vlastních myšlenek. Já studijní a badatelské období využil k zahraničním stážím ve španělské Valencii, Filadelfii, Athénách i Splitu a ke spolupořádání mezinárodních konferencí. Zvolil jsem si akademickou dráhu, které se držím zuby nehty, což dosvědčuje i fakt, že v současné době studuji souběžně dva doktoráty. Ve svých výzkumech se zaměřuji na snahu rozbourat množství zajetých stereotypů, předsudků a předporozumění. Já svoji identitu našel, můžete i Vy."

doc. PhDr. Aleš Prázný, Ph.D.
Mgr. Ondřej Krása, Ph.D.
vedoucí
Mgr. Lucie Valentinová, Ph.D.
Oddělení religionistiky
Mgr. František Novotný, Ph.D.
Oddělení religionistiky

Navazující magisterské studium filosofie se zaměřuje na témata evropské filosofické tradice od řeckých počátků až po současnost, a to se zvláštním zřetelem k filosofii lidské praxe – etice a politickému myšlení. Cílem studia je důkladné uvedení studentů do hlavních proudů, směrů a otázek těchto filosofických oborů, a to ve vztahu k evropskému metafyzickému myšlení. Etika a politická filosofie nejsou chápány jako oddělené specializované disciplíny, ale jako perspektivy zkoumajícího myšlení, které zůstává v původním slova smyslu filosofické.
Angličtina
Navazující magisterské studium v anglickém jazyce Ethics and Political Philosophy se zaměřuje na dva hlavní obory praktické filosofie – etiku a politickou filosofii. Vstupním předpokladem studia je velmi dobrá úroveň anglického jazyka.
Angličtina
Doktorské studium filosofie katedry filosofie se zaměřuje především na filosofická témata z oblasti politické filosofie, etiky, filosofie výchovy, filosofické komeniologie, etické aspekty vědy a dějiny filosofie (viz vědecké granty a aktivity katedry a jejích členů).